O ziołach i o mocy jich jest pierwszą polską popularną encyklopedią lekarsko-przyrodniczą. Dzieło ma charakter kompilacji. Autor pozycji Stefan Falimirz przy tworzeniu swojego zielnika korzystał z kilku łacińskich źródeł. Książka powstała z inicjatywy wybitnego krakowskiego drukarza Floriana Unglera. To z jego pracowni wyszły drukiem pierwsze dzieła w całości polskojęzyczne; w jego odlewni czcionek wykonano pierwsze polskie antykwy.
Encyklopedia Falimirza nie miała charakteru ściśle naukowego. Była skierowana do prostego czytelnika, do mas świeckich, które z powodu ograniczonego dostępu do usług medycznych zmuszone były leczyć się samodzielnie. Wydawnictwa tego typu cieszyły się ogromną popularnością w XVI-wiecznej Europie. Książka zawiera nie tylko informacje na temat ziołowych środków leczniczych, ale także wiedzę o leczeniu środkami pochodzenia zwierzęcego.
Wybrany w niniejszym opracowaniu fragment pochodzi z rozdziału o ptakach, który dostarcza informacji o ich użyteczności medycznej, będąc ponadto źródłem ówczesnej wiedzy ornitologicznej. Dzieło Falimirza jest wyjątkowe również w warstwie ilustracyjnej: zawiera liczne drzeworyty.